Pre-Summer Special Limited Time 70% Discount Offer - Ends in 0d 00h 00m 00s - Coupon code: validbest

Exam ASCP-MLT All Questions
Exam ASCP-MLT All Questions

View all questions & answers for the ASCP-MLT exam

ASCP MLT(ASCP) ASCP-MLT Question # 95 Topic 10 Discussion

ASCP-MLT Exam Topic 10 Question 95 Discussion:
Question #: 95
Topic #: 10

% concentration (expressed as a proportion or ratio) x volume needed = mass of reagent to use

So... 10% (w/v) solution of sodium hydroxide x 200 mL needed = 20 grams of sodium hydroxide

How many grams of sodium hydroxide are required to prepare a 200 ml solution of a 10% (weight per volume) solution? (Atomic weights: Na = 23; 0 = 16; H = 1)


A.

4g


B.

10g


C.

20g


D.

40 g


E.

80 g


Get Premium ASCP-MLT Questions

Contribute your Thoughts:


Chosen Answer:
This is a voting comment (?). It is better to Upvote an existing comment if you don't have anything to add.